Apie parodą

Parodoje „Protesto menas: sovietmečio nepaklusnieji“ pristatomi keturiasdešimties menininkų, kūrusių ideologinio diktato, cenzūros ir judėjimo laisvės ribojimo sąlygomis 7–9 dešimtmečių Sovietų Sąjungoje, darbai. Kad ir kaip skiriasi meninės išraiškos priemonės, visus kūrinius vienija bendras bruožas: nepaklusnumas savojo laikmečio ideologinėms bei estetinėms nuostatoms ir kūrybinės laisvės siekis. Sykiu tai vienas iš nedaugelio bandymų gerai žinomus lietuvių „tyliuosius modernistus“ – Valentiną Antanavičių, Eugenijų Antaną Cukermaną, Liną Leoną Katiną, Vincą Kisarauską, Mariją Teresę Rožanskaitę ir kitus – pristatyti šalia Lietuvoje gerokai mažiau žinomų jų „ginklo brolių“ – rusų, ukrainiečių, latvių ir estų sovietmečio neoficialiojo meno atstovų. Garsiųjų Maskvos konceptualistų – Iljos Kabakovo, Eriko Bulatovo, Jurijaus Sobolevo, Eduardo Gorochovskio ir kitų menininkų – kūrinių vyresnės kartos meno mylėtojai galėjo pamatyti dar paskutiniaisiais priklausomybės metais (Sąjūdžio laikais) Dailės parodų rūmuose Vilniuje, po kelerių metų tapusiuose Šiuolaikinio meno centru, tačiau vėliau jų kūriniai dėl daugybės subjektyvių ir objektyvių priežasčių Lietuvoje taip ir nebuvo parodyti, juos tepamatydavai Niujorke, Paryžiuje ar Berlyne.

Visi parodoje pristatomi 40-ies autorių kūriniai Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus nuosavybe tapo 2020 m. sausio 6 d., kai pasaulinio garso džiazo muzikantas ir menininkas Vladimiras Tarasovas savo penkis dešimtmečius kauptą kolekciją (gerokai gausesnę, nei atrinkta specialiai šiai parodai) precedento neturinčiu dosniu mecenato sprendimu muziejui padovanojo. Jam parodos kuratorius ir jo komanda reiškia nuoširdžią padėką.

Arūnas Gelūnas

 

Parodą „Protesto menas: sovietmečio nepaklusnieji“ lydi virtuali pažinimo programa, skirta skatinti gilesnį šios unikalios kolekcijos ir jos kontekstų pažinimą per virtualias ir interaktyvias priemones. Kartu su įstaigomis partnerėmis – Vilniaus dailės akademija, Nacionaline M. K. Čiurlionio menų gimnazija – ir kultūros, edukacijos bei mokslo lauko profesionalais buvo parengtas parodos turinį interpretuojančių virtualių edukacinių užsiėmimų ir parodos kontekstą išplečiančių vaizdo siužetų ciklas, tekstai apie parodoje eksponuojamus kūrinius, jų autorius ir epochą, kurioje jie atsirado. Šia interneto svetaine projekto rengėjai kviečia naudotis kaip gidu po parodą savo išmaniajame įrenginyje pačioje ekspozicijoje arba už jos ribų, norint išsamiau susipažinti su parodos turiniu. 

Dar daugiau istorijų rasite išsamiuose kolekcijos ir parodos kataloguose, kuriuos galite įsigyti Radvilų rūmų dailės muziejaus kasoje arba Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus el. parduotuvėje.

Parodos komanda

Parodos kuratorius
Arūnas Gelūnas

Parodos koordinatorė        
Justina Augustytė

Parodos architektai:
Petras Išora
Ona Lozuraitytė

Grafikos dizaineris
Vytautas Volbekas

Projekto „Parodą „Protesto menas: sovietmečio nepaklusnieji“ lydinti virtuali pažinimo programa“ komanda

Projekto vadovė
Daiva Banikonienė

Sudarytojai, tekstų autoriai:
Justina Augustytė
Daiva Banikonienė
Nojus Kiznis

Lektoriai:
Linas Blažiūnas
Ilona Ežerinytė
Vidmantas Jusionis
Dalia Karatajienė
Džiugas Katinas
Gintas Kavoliūnas
Valdemaras Klumbys
Rita Mikučionytė
Nerija Putinaitė
Arūnas Streikus
Marija Šnipaitė

Dailininkė
Osvalda Mickutė

Redaktorė

Laura Patiomkinaitė-Čeikė

Vaizdo siužetų autoriai:
Domantas Antanavičius
Titas Kazlauskis
Skirmantas Stankevičius

Fotografai:
Ugnius Gelguda
Gintarė Grigėnaitė
Tomas Kapočius
Antanas Lukšėnas
Vadim Šamkov

Skaitmenintojai:
Irena Aleksienė
Mindaugas Česlikauskas

Projekto partneriai:

Nacionalinė M. K. Čiurlionio menų mokykla
Vilniaus dailės akademija

Projektą finansuoja

© Lietuvos nacionalinis dailės muziejus