Abstrakčiosios tapybos tendencijas sovietmečio Lietuvoje atspindi Eugenijaus Antano Cukermano kūryba. Baigęs architektūros studijas, 7–8 dešimtmetyje jis dirbo interjero ir baldų projektavimo, 9 dešimtmetyje – pramoninės grafikos srityje. Tapyti pradėjo 8 dešimtmečio pradžioje. Dėl pasirinktos abstrakčios kūrybinės raiškos nuo pat savo, kaip dailininko, debiuto 1972 m. E. A. Cukermanas buvo ignoruojamas sovietinio meno sistemos: didžiosios parodų erdvės neeksponavo jo tapybos, muziejai nepirko darbų. Dailininko kūrybai būdinga moderni redukuota meninė kalba ir erdviniai eksperimentai buvo pernelyg radikalūs tuometiniam dailės laukui.

Beje, E. A. Cukermanas labai tiesiogiai susijęs ir su Vladimiro Tarasovo bei GTČ džiazo trio muzikine veikla. Kaip geras V. Tarasovo bičiulis, dailininkas buvo pakviestas kurti grupės leidžiamų vinilinių plokštelių vokų. Viena pirmųjų trio išleistų plokštelių, prie kurios prisidėjo ir E. A. Cukermanas, buvo albumas „Con anima“. Tiesa, albumo leidyba dėl stipriai avangardinio turinio strigo visose biurokratijos pakopose ir buvo išleista tik dėl trio autoriteto ir atsakingas pareigas leidybos sistemoje ėjusių palankių asmenų. Valstybinės garso įrašų leidybos įmonės „Melodija“ meno tarybai neįtiko ir pasiūlytas pirmasis „Con anima“ voko dizainas. Tuo metu vyravusio albumų apipavidalinimo kontekste skaisčiai raudoname fone įkomponuotas atskriejantis juodas meteoras (ar bomba) atrodė tarsi akibrokštas ir buvo atmestas. Tuomet E. A. Cukermanas sukūrė antrą, nuosaikesnį, voko variantą su trikampiu, įkūnijančiu džiazo trio sudėtį. Ši kompozicija ir tapo „Con anima“ viršeliu. Su muzika susijęs ir vienas iš parodoje eksponuojamų E. A. Cukermano kūrinių „Legato“ (1982) – minimalistiška drobė su grakščiu už paveikslo ribų išeinančiu vielos lankeliu, kurioje interpretuojamas muzikinis terminas, reiškiantis grojimą sklandžiai jungiant garsus eilėje.

Nuoširdžią E. A. Cukermano ir V. Tarasovo bičiulystę liudija ir su kolekcija padovanoti keliasdešimt dailininko kurtų atvirukų. Kiekviename jų – ne tik linkėjimai švenčių progomis, bet ir kaskart kitas nedidelis abstraktus kūrinėlis.